Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“

И през учебната 2024-2025 година ПГОТ “Христо Бояджиев“ след кандидатстване и одобрение от МОН, съгласно  Решение № 295 на  МС от 24.04.2024 г., продължава работа по НП“ Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. По проекта ще се изгради Кабинет по История и цивилизации и ще се обнови класната стая на 12 а клас- стая № 206, 2 етаж от училищната сграда.

 Чрез реализацията на проекта  ще се създаде обособено пространството, което даде възможност на учениците от 8-12 клас да се възползват от учебни пособия, помагала и книги с класическа историческа стойност и от съвременните тенденции в историческото развитие, както и от прилагане на иновативни образователни технологии. Така създаденото пространство ще провокира  у учениците  разгръщане на  възможностите им  в различни области и  придобиване на умения за презентиране на наученото  и изразяване на собствена позиция и мнение по даден въпрос, случай и казус.

Реализацията на проекта  ще създаде и утвърди навици за четене у учениците  и повишаване на грамотността им чрез използване на разнообразни форми на работа; ще стимулира въображението и творчеството у учениците чрез включването им в разнообразни културни прояви; ще подкрепи самообразованието им, чрез програми, инициирани от електронната библиотеката и други дигитални ресурси, както и от  дейности, свързани със STEM- представяне на мултимедийни презентации от преживяното и участие в училищни проекти .

Това допринася за по-добро социално включване на ученическата общност; намалява  риска от преждевременно напускане на ученици от образователната система; формира  положителни нагласи към образованието от страна на учениците от уязвими групи и на родители им; подпомага пълноценното им участие в образователния процес и мотивиране за активното им приобщаване в училището и  системата на училищното образование.

Чрез  изградения  кабинет по История и цивилизации:

  1. Ще се създават умения за изразяване на мнение, коментар на  исторически въпроси, решаване на  казуси; генериране и интерпретиране на  информация от различни източници, вкл. от електронни софтуерни продукти.
  2. Ще се създадат предпоставки за познаване наличните възможности за бизнес активности и идентифициране на  подходящи възможности за личностна и професионална реализация на учениците; проявяване на  способност за съвместна дейност, за работа в екип и инициативност.
  3. Умения за подкрепа на устойчивото развитие в професионалното образование и за здравословен начин на живот и  опазване на околната среда.

В създадения учебен кабинет по История и цивилизации и в обновената класна стая  учениците ще се обучават за придобиване на ключови компетентности в областта на  хуманитарните науки, чрез създадената съвременна, сигурна и достъпна образоватателна среда, чрез закупена нова мебелировка на стаите, монтиран интерактивен дисплей, щори тип принт с лица на възрожденци, учебни средства, пособия, книги, карти и атласи  по История и цивилизации и БЕЛ, канцеларски материали, осигурен достъп до дигиталните платформи “Уча се“ и  „ИЗИ библиотека“.

"Модата е тиранин, от който нищо не може да ни освободи" Павийон